Bacill är en kreativ byrå
inom film, ljud, digitalt och print/design.
Vi jobbar från strategi och idé till färdig produktion eller som producerande samarbetspartner.

En kreativ byrå som tänker och gör

Bacill startade 1993 och sitter i Karlstad. Vi jobbar med idé, strategi och produktion inom marknadsföring och kommunikation. Vi kreerar och producerar till exempel reklamfilmer, digitala kampanjer, webbplatser, radioreklam, musik och allt som har med grafisk design att göra. För kunder i alla storlekar skapar vi kreativ och varumärkesbyggande marknadsföring för kort- som långsiktiga mål.

Hör av dig så gör vi något riktigt bra tillsammans.

Kika gärna på några av kampanjerna vi har skapat.

  • #sverigefestar (utan knark)

#sverigefestar (utan knark)

Krogar Mot Knark

#sverigefestar är en Instagram-kampanj som bygger på festlig gemenskap och glädje.  Kampanjen syftar till att visa att man ska festa och ha kul på krogen utan knark.

Fokus ligger inte på förbudet och det förbjudna med knark, utan på alla personer som har roligt och festar runtom på krogar i Sverige. En glad och positiv gemenskap mot knark, helt enkelt.

Alla bilder som taggas med #sverigefestar på Instagram, hamnar också på sverigefestar.se. Om man både taggar #sverigefestar och anger vilken krog man är på, dyker bilden också upp i krogens egna bildflöde.

Krogar Mot Knark är ett nationellt nätverk som arbetar för att minska och försvåra användandet av narkotika i krogmiljöer.

Besök: sverigefestar.se

  • Webb
  • Instagram
  • Mobilt

Bacill har utvecklat en egen projektmodell som garanterar kunden att projektet får rätt förutsättningar att möta de mål som kunden har med projektet. Beroende på projektets omfattning sätter vi in de resurser som krävs.

Projektmodell
Projektmodell

På Bacill jobbar vi med små som stora företag, byråer och verksamheter.
Här syns några.

Konsum V�rmland
Bosch Car Service
Myndigheten f�r Samh�llsskydd och Beredskap
PEAB
Karlstads kommun
Bulldozer
K�K�
Flygresor.se
Westers
BKE TeleCom
Bygma
ELON Richardsons
Think Happy Thoughts
Hugos Herr
Region V�rmland
Leo Vegas
Kjell & Bolas
Hotel Riverton
SBS
Henkell & Co
Sticky Beat
Ord & Bild
TV4
Enjoy Wine & Spirits

Vi är ett kreativt gäng med bred kunskap
som ser fram emot att ses och prata mer.

Martin Larsson

Martin Larsson

Försäljnings- och marknadschef

010-130 70 22 martin.larsson@bacill.se
Anna-Karin Elwin Segolsson

Anna-Karin Elwin Segolsson

Kontorschef / Projektledare

010-130 70 26 anna-karin@bacill.se
Emmelie Löfgren Orebjörk

Emmelie Löfgren Orebjörk

Projektledare / Copywriter

010-130 70 27 emmelie.orebjork@bacill.se
Peter Olofsson

Peter Olofsson

Filmproducent / Creative Director

010-130 70 25 peter.olofsson@bacill.se
Fredrik Torstensson

Fredrik Torstensson

Filmproducent

010-130 70 33 fredrik.torstensson@bacill.se
Robert Hammar

Robert Hammar

Art Director

010-130 70 28 robert.hammar@bacill.se
Jon Skoglund

Jon Skoglund

Art Director

010-130 70 32 jon.skoglund@bacill.se
Kaj Stenberg

Kaj Stenberg

Copywriter

010-130 70 23 kaj.stenberg@bacill.se
Tobias Norén

Tobias Norén

Digital Director

010-130 70 24 tobias.noren@bacill.se
Tobias Danielsson

Tobias Danielsson

Utvecklare

054-100 500 tobias.danielsson@bacill.se
Jonas Westin

Jonas Westin

Ljudproducent

076-102 31 22 jonas.westin@bacill.se